O dogodku
Veliki družinski dogodek Rimljani v Ljubljani v raziskovanje antike vabi vsako leto v septembru. Sedaj že tradicionalni ljubljanski jesenski dogodek se je rodil v želji, da bi opustelim zidovom starodavne predhodnice Ljubljane, Emone, za en dan vrnili živahno življenje in tako skrivnostno zgodovino približali tudi najmlajšim. Na dogodku lahko vsebine zase najdejo radovedneži vseh starosti, saj na interaktiven, sodelovalen in kreativen način spodbuja odnos do kulturne dediščine, otrokom približuje zgodovino s poučnimi vodstvi, ustvarjalnimi delavnicami, arheološkimi izkopavanji, izkušenjskim učenjem, spodbuja soustvarjanje in krepi družinske vezi.
Veseli smo, da se je povabilu Muzeja in galerij mesta Ljubljane odzvalo toliko partnerjev, ki delijo našo ljubezen do zgodovine. Festival smo leta 2023 organizirali v sodelovanju z Narodnim muzejem Slovenije, delavnice pa so izvajali tudi Kulturno društvo Vespesjan, Društvo Poetovio LXIX, latinist in klasični filolog Gašper Kvartič, rimske pogače nam je pripravila Pizzeria Foculus itd.
Festival je imel v obdobju naravnih ujm tudi dobrodelno noto. Vstop na dogodek je bil brezplačen, zbirali pa smo prostovoljne donacije za otroke, katerih gospodinjstva so prizadele poplave. Prostovoljne prispevke so zbirali predstavniki Zveze prijateljev mladine Moste-Polje.
Se vidimo v Emoni znova leta 2024!
Raznolike aktivnosti
za majhne in velike zgodovinoljubce

vodstva

delavnice

izkopavanja

postaje
Sodobni pristopi

pedagogika

pedagogika

učenje

aktivnosti
Opis partnerjev
Mestni muzej Ljubljana
Mestni muzej Ljubljana je ustvarjalna, sodobna in družbeno aktivna ustanova, ki sestavlja pomemben del ljubljanske kulturne dediščine. Velja za prostor sinergije in učenja, v katerem ponujamo možnost novih pogledov na našo preteklost, sedanjost in prihodnost. S stalno razstavo Ljubljana. Zgodovina. Mesto., ki velja za osebno izkaznico prestolnice, in drugimi občasnimi razstavami ter spremljevalnimi dogodki vključuje izkustveno učenje in si prizadeva za interaktivno vključevanje otrok, ki lahko v muzeju raziskujejo, se učijo, dotikajo, izražajo in doživljajo. S temi pristopi spodbuja njihovo naravno radovednost in ustvarjalnost.

Mestna galerija
Mestna galerija Ljubljana je eden izmed osrednjih prostorov prezentacije razstavnih projektov s področja sodobne umetnosti. Njeno delovanje je aktivno vpeto v razvoj in popularizacijo lokalne in mednarodne umetniške produkcije. Osnovne smernice programske politike se povezujejo z nekaterimi ključnimi segmenti iz bogate razstavne zgodovine galerije, vsebinski poudarki pa se vzpostavljajo prek profiliranih programskih sklopov.
Narodni muzej Slovenije
Narodni muzej Slovenje, ki je leta 2021 praznoval dvestoletnico obstoja, je najstarejši muzej na Slovenskem. V neorenesančni palači, pred katero je urejen park s kipom znamenitega polihistorja Janeza Vajkarda Valvasorja, hranimo dragocene zbirke iz časov od kamene dobe do novega veka, pa tudi numizmatično in grafično zbirko. Prav tako se lahko muzej pohvali s konservatorsko-restavratorskimi delavnicami in bogato knjižnico. Tu so na ogled številni predmeti, ki se umeščajo na svetovni zemljevid kulturne dediščine, med njimi neandertalčeva piščal, situla iz Vač in edina staroegipčanska mumija v Sloveniji. Muzej je več kot izjemno razstavišče, je srečevališče različnih generacij, otroke pa skozi ustvarjanje in igro popelje v svet arheologije, zgodovine in čudovitih izdelkov umetne obrti.
Kulturno društvo Vespesjan
V Kulturnem društvu Vespesjan smo moči združili ljubitelji vsega antičnega.
S ponazoritvami življenja v preteklosti, z delavnicami, izobraževanji in prireditvami širimo vedenje o antiki ter prispevamo k bogatenju kulturnega življenja v ožjem in širšem okolju.
Društvo Poetovio LXIX
V društvu že 16 let organiziramo Rimske igre na Ptuju, ki so štiridnevna prireditev in privabijo veliko sodelujočih in obiskovalcev. Med letom izvajamo delavnice in predstavitve na temo Rimskega obdobja in bogate zgodovine našega mesta. Ukvarjamo se z izdelavo rimskih oljenk in ostale posode. Veliko pozornost posvečamo našim najmlajšim, za katere smo pripravili posebno legionarsko opremo.

Gašper Kvartič
Gašper Kvartič je latinist in klasični filolog, ki poleg poučevanja in raziskovanja klasičnih jezikov, antične filozofije in kulture razvija tudi svoj interes na področju antične in stare glasbe ter glasbil. Pod okriljem KD Vespesjan in s pomočjo spretnih rok prijateljev ter tudi lastne spretnosti si je pridobil že manjšo zbirko približkov in rekonstrukcij antičnih inštrumentov, ki ob primernih priložnostih tudi zazvenijo in obiskovalcem ali poslušalcem približajo zven antične glasbe.
Gašper na svoji spletni strani LogoFil.si od leta 2023 objavlja tudi novice in blogovske zapise o jeziku in jezikih, latinščini, grščini in stari indijščini, klasični tradiciji, filozofiji in kulturi ter drugih zanimivostih.